Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Kontesti me Bullgarinë, Selmani: Humbëm kohë, nuk mësuam nga historia me Greqinë

Shkup, 20 qershor – Edhe pse përfaqësuesit e vendeve të Bashkimit Europian kanë dhënë porosinë së vendet e Ballkanit Perendimor kanë prespektiv europiane dhe mesazhi politik I tyre ishte “Ballkani Perëndimor mbetet një përparësi kryesore për BE-në”, megjithatë problemet e brendëshme po e ngadalësojnë këtë process Profesori Univesitar Bashkim Selmani pohon për TVM 2, se për RMV, tanimë që samiti i Qershorit është mision i pamundur, shpresat kthehen tek samiti i tetorit. Për fat të keq sipas Selamnit, stërgjatja e problemeve me shtetet fqinjë u tregua si politikë e dëmshme dhe për këtë shembull më të mirë Qeveria ka pasur kontestin me Greqinë e nuk duhej të lejonte që e njëjta të përsëritet edhe me Bullgarinë.

“Maqedonia e Veriut nuk mësoi nga historia për sa i përket raportit dhe kontesteve të hapura mes Greqis dhe Maqedonisë I cili problem mori kohë afër dy decenje. Të njejtën situatë tani e kemi edhe me Bullgarinë ku përsëri Maqedonia me kokfortësin e sajë dhe një pozitë shumë të pa lakmuar në të gjitha nivelet është përplasur pa shkaqe dhe pa arsyje edhe me Bullgarinë. Bashkimi Europian kësaj radhe nuk do ta toleron RMV-në sic e ka toleruar herëve të tjera, duke ditur që humbja e kohës është shumë e lartë, dhe kështu po humbim prespektivën jo vetëm të qytetarëve, por edhe vetë të asaj në aspektin ekonomik, kur dihet se Maqedonia ka një borxh publik ndaj të gjitha vendeve të rajonit.”, tha Bashkim Selmani, profesor universitar.

Postime të ngjashme

Mijallkov transferohet në spital, ka pasur dhembje barku

D V

Taseva: Nuk i bënë mirë shtetit fshehja e korrupsionit

D V

Rimëkëmbja ekonomike e Maqedonisë vështirë të arrihet pa punësime të reja

D V

Kasami merr përkrahjen e kreut të organizatës më të madhe botërore të pushtetit lokal?!

D V

Nesër në mesditë vazhdon debate i përgjithshëm kuvendor për ribalancin Buxhetit

D V

Fasadat barok dhe “Shkupi 2014” e defokuson debatin për ribalancin e Buxhetit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...