Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Kop: Të mos bëhet dramë nga secila pengesë në rrugën drejt BE-së

Shkup, 28 shkurt – Unë e shoh pozicionin e Bullgarisë si një pengesë në rrugën për në BE. Por është e rëndësishme të mos zhgënjeheni sa herë që keni ndonjë pengesë në rrugë, të ecni përpara, të zbatoni reformat dhe ne do t’ju mirëpresim si një vend anëtar, tha ambasadori i Mbretërisë së Holandës Dirk Jan Kop.

“Mendimi im mund t’ju trondisë, sepse nuk mendoj se është kaq e rëndësishme. Ajo që është e rëndësishme është që vitin e kaluar ky vend mori dritën jeshile për të filluar negociatat e pranimit në Mars të vitit të kaluar, është e rëndësishme që ky vend të përfundojë reformat që i duhen zbatuar. Kur ai proces të mbetet pas nesh, RMV-ja do të bëhet  anëtare e BE. A ka ndonjë pengesë gjatë rrugës? Padyshim që ka. Ata duhet të kapërcehen. Por pyetja nuk është nëse Maqedonia e Veriut do të jetë anëtare e BE-së, por kur? Dhe do të zbuloni se në disa fusha shkon më shpejt sesa pritej ose më ngadalë sesa prisni”, tha Kop.

Sipas mendimit tim, nuk ka nevojë për të bërë dramë nga çdo pengesë në rrugë, dhe unë e shoh pozicionin e Bullgarisë si një pengesë në këtë rrugë, tha Kop. “Nuk mund të parashikoj saktësisht se kur do të zhvillohet konferenca ndërqeveritare, ose gjatë presidencës portugeze, shpresoj se do të ndodhë. Por gjëja e rëndësishme është të mos zhgënjehesh sa herë që ka ndonjë pengesë në rrugë, të ecësh përpara, të zbatosh reformat dhe ne do t’ju mirëpresim si anëtare”, shtoi ai.

I pyetur nëse ka shpresë për Maqedoninë e Veriut pas vetos bullgare dhe nëse është reale të pritet mbajtja e konferencës ndërqeveritare gjatë presidencës portugeze, ambasadori Jan Kop tha se nuk mendon se ishte aq e rëndësishme. Ajo që është e rëndësishme, thekson ai, është se vitin e kaluar ky vend mori dritën jeshile për të filluar negociatat e pranimit në mars të vitit të kaluar, është e rëndësishme për këtë vend të përfundojë reformat që duhen zbatuar.

“Kur ai proces të mbetet pas nesh, vendi do të bëhet anëtare e BE-së. A ka ndonjë pengesë në rrugë? Padyshim që ka. Ata duhet të kapërcehen. Por pyetja nuk është nëse Maqedonia e Veriut do të jetë anëtare e BE-së, por kur? Dhe do të zbuloni se në disa zona shkon më shpejt sesa pritej ose më ngadalë sesa prisni. Sipas mendimit tim, nuk ka nevojë për të bërë një dramë nga çdo pengesë në rrugë. Dhe unë e shoh pozicionin e Bullgarisë si një pengesë në këtë rrugë. Nuk mund të parashikoj saktësisht se kur do të zhvillohet konferenca ndërqeveritare, ose gjatë presidencës portugeze, shpresoj se do të ndodhë. Por është e rëndësishme të mos zhgënjeheni sa herë që keni ndonjë pengesë në rrugën, të ecni përpara, të zbatoni reformat dhe ne do t’ju mirëpresim si një anëtar”, thotë në intervistë ambasadori holandez Jan Kop.

Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve si shikon Holanda në kushtëzimet bullgare për shkak të miratimit të kornizës negociuese, ai theksoi se i shohin ata si çdo anëtar tjetër të Unionit.

Theksoi se të gjitha vendet anëtare ranë dakord që konferenca e parë ndërqeveritare të mbahej. “Të gjithë, dhe kjo duhet të jetë e qartë. Po, Bullgaria ishte e vetme. Sidoqoftë, kjo është një çështje që duhet të zgjidhet, jo nga BE, por midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Kur kjo të ndodhë, ne mund të ecim përpara”, theksoi ambasadori.

Ai nuk dëshiron t’i komentojë ngjarjet e fundit në nevojën për rezultate në fushën e drejtësisë dhe luftën kundër korrupsionit, sepse këto janë çështje gjyqësore në vazhdim, por pozicioni ynë ka qenë gjithmonë, dhe ne kemi punuar në atë, tha ai, për të ekzistojnë gjyqësor të pavarur dhe konfidencial, gjyqtarë të pavarur, prokurori.

“Kuptohet, është mire të dihet se ku i keni të akuzuarit”, porositi ambasadori holandez.

Shtoi se vendi ynë ka bërë përparim të dukshëm në reformën gjyqësore, por ka ende punë për të bërë.

“Ajo për të cilën nuk jam optimist është se në këtë vend praktikisht çdo parti politike në parlament ka shprehur mbështetjen e saj për aspiratat Euro-Atlantike të këtij vendi. Dhe kjo do të thotë se është e qartë se çfarë duhet bërë. Axhenda është e strukturuar mirë dhe kur korniza negociuese di saktësisht se çfarë duhet bërë, problemi është polarizimi. Nëse të gjitha palët shprehin mbështetje për këtë proces, atëherë zbatojeni atë. Së bashku, nuk është e vështirë. Nuk duhet të ketë debat se si ta bëjmë atë, thjesht bëje atë. Prandaj, mendoj se polarizimi aktual nuk ndihmon në këtë drejtim”, tha ndër të tjera Ambasadori i Mbretërisë së Holandës Dirk Jan Kop në intervistën javore të Radio Evropa e Lirë.

Postime të ngjashme

MSH: Në laboratore ka mjaftueshëm teste dhe reagense për Kovid19

B L

Shilegov: Me BRT projektin do të përfitojnë të gjithë qytetarët

Z H

Zaev e Spasovski u’a urojnë muajin e Ramazanit besimtarëve musliman

Z H

Qeveria do ta mbajë seancën e 65-të

Z H

28 shkelje të orës policore, 431 gjoba për mosmbajtje të maskës

Z H

Intervistë ekskluzive me Besa Ademin: A do të kthehet besimi i qytetarëve në sistemin gjyqësor?

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...