Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Koreja e Jugut do t’i përziejë dy vaksina të ndryshme për shkak të vonesës në furnizim

Rreth 760,000 korean-jugorëve të cilët kanë marrë dozën e parë të vaksinës së AstraZenecas, do t’u ofrohet vaksina e Pfizerit si dozë e dytë për shkak të vonesave të dërgesave sipas skemës globale të Covaxit, ka njoftuar qeveria.

Rreth 835,000 doza të vaksinës së AstraZenecas ishin aranzhuar të arrinin në fund të qershorit, të cilat Koreja e Jugut planifikonte t’i përdorte si dozë të dytë për rreth 760,000 punëtorë shëndetësorë që kishin marrë dozën e parë në prill, raporton The Guardian.

Dërgesa është shtyrë për në korrik ose më vonë, ndërsa vendi ka përdorur rezervat e AstraZenecas për t’i dalë ballë pjesëmarrjes më të madhe se sa pritej.

Shtete të ndryshme, si Kanada dhe Spanja, tashmë kanë aprovuar përzierjen e dozave – kryesisht për shkak të shqetësimit për lidhjen mes mpiksjes së gjakut dhe vaksinës së AstraZenecas.

Postime të ngjashme

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

D V

Ky aktivitet argëtues zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë tek të rriturit e moshuar me 35 për qind

D V

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...