Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Koreja e Jugut në bisedime me Moderna për të ndërtuar fabrikën e vaksinave

Koreja e Jugut dhe prodhuesi i vaksinave kundër COVID-19 “Moderna”, bëhet me dije se janë në diskutime për të ndërtuar një fabrikë të vaksinave ndaj Covid.

Ish-ministër i qeverisë i cili është i përfshirë në bisedime ka bërë me dije se investimi parashikohet qqë të ketë një vlerë prej 200 milionë dollarë.

Sipas medieve të huaja, lajmi vjen ndërsa qeveria njoftoi gjithashtu të premten se ka miratuar trajtimin anti-COVID-19 të kompanisë farmaceutike Celltrion për përdorim të kushtëzuar.

Park Young-sun, që dha dorëheqjen muajin e kaluar si ministre për të kandiduar për kryebashkiakun e Seulit, bëri komentet në lidhje me Moderna në një intervistë me mediat vendase. Ajo gjithashtu tha se Moderna ishte shumë e interesuar në tregun aziatik, sipas raportit.

“Moderna ka shprehur interesin e saj për të investuar 200 milion dollarë… dhe unë do të vazhdoj të marr pjesë në diskutim për një kohë, pasi kisha biseduar me ta si ministër”, u citua të ketë thënë Park.

Zyrtari i fushatës së saj ka thënë se fabrika do të ndërtohet në kryeqytetin Seul./abcnews.al

Postime të ngjashme

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...