Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Koronavirusi ‘mbërthen’ Çekinë, rritet frikshëm numri i të infektuarve, 12 mijë raste brenda ditës

Zhurnal Ads

Republika Çeke regjistroi të martën 11,984 raste të reja me koronavirus, që është shifra më e lartë brenda një dite, që nga fillimi i pandemisë, në muajin mars.

Shifrat e Ministrisë së Shëndetësisë, të publikuara sot, tregojnë po ashtu se numri i viktimave është rritur për 106, përkatësisht në 1,619, në 24 orët e kaluara.

Vendi me 10.7 milionë banorë ka konfirmuar në total mbi 190,000 raste me koronavirus – mbi 120,000 prej tyre vetëm gjatë tri javëve të para të tetorit.

Mesatarja shtatëditore e rasteve të reja në Republikën Çeke është rritur gjatë dy javëve të fundit nga 26.26 raste për 100,000 banorë në 80.76 raste.

Ditëve të fundit, Republika Çeke i ka ashpërsuar masat kundër koronavirusit, duke mbyllur restorantet, shkollat dhe duke kufizuar numrin e njerëzve të tubuar në publik.

Nga sot, veshja e maskës është e detyrueshme edhe në hapësira të brendshme publike, edhe në të jashtme.

Autoritetet paralajmëruan se sot mund të shpallin edhe masa të reja./rel

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Franca paralajmëron sanksione të BE-së kundër ShBA-së

S.B.

Italia regjistron 16 mijë raste të reja me Coronavirus

admin

BE planifikon krijimin e një institucioni për pandeminë

E.E.

Rezultati i frikshëm i studimit/ Injektuan gjene njerëzore te majmunëte, truri i tyre u bë…

S.B.

Italia regjistron afër 22 mijë raste të reja me COVID-19, rekord i ri që nga shpërthimi

admin

Zbulohen 5 varre masive të tjera në Tarhuna

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...