Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Koronavirusi në Itali, mbi 28 mijë raste të reja, 562 vdekje në 24 orët e fundit

Janë 28,337 raste të reja të koronavirusit në Itali nga 188,747 tamponë të kryer (ndërsa një ditë më parë ato pozitive ishin 34,767 nga 237,225 tamponë).

Në 24 orët e fundit, 562 vdekje të tjera janë regjistruar (kundrejt 692 të shtunën) për një total, që nga fillimi i pandemisë, që arrin në 49,823. Në kujdesin intensiv ka 3,801 pacientë (+43). Rajoni më i prekur mbetet Lombardia me 5,094 raste të reja.

Pranimet në kujdesin intensiv janë përsëri në rritje
Numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar që nga fillimi i emergjencës arrin në 1,408,868. Pas rënies të shtunën (me vetëm 10 pacientë të rinj të shtruar në spital), numri i pranimeve të kujdesit intensiv është përsëri në rritje: sipas buletinit të Ministrisë së Shëndetësisë, 43 hyrje të reja në 24 orët e fundit për një total prej 3,801. Në pavijonet e zakonshme të spitaleve, 34,279 pacientë janë të shtruar në spital, një rritje prej 216 në krahasim me të shtunën. Si përfundim, 767,867 italianë janë në izolim në shtëpi, 13,942 më shumë.

Postime të ngjashme

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

Hungaria miraton ligjin që ndalon përmbajtjen LGBT për të miturit

Dafina Vidishiqi

Pas pushtimit nga minjtë dhe përmbytjet, Australia “zaptohet” edhe nga rrjetat e merimangave

Dafina Vidishiqi

Bërthama e Tokës po bëhet më e trashë nga njëra anë, dhe shkencëtarët nuk e dinë pse

Dafina Vidishiqi

Kalon 600,000 numri i viktimave nga Coronavirusi në ShBA

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...