Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Koronavirusi nuk erdhi nga Wuhan, vetëm u zbulua atje

Një shkencëtar nga Kina ka mohuar që koronavirusi ose COVID-19 të ketë origjinën në Wuhan, duke pretenduar se ishte vendi i parë ku u gjet.

Virusi që është lidhur me një treg në qytetin qendror të Kinës pasi u përhap në të gjithë botën në fillim të këtij viti, deri më tani ka infektuar mbi 56 milionë njerëz dhe ka vrarë më shumë se 1.34 milion njerëz, sipas raporteve.

Por Zeng Guang, i cili është ish-epidemiologu kryesor i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), tha se virusi vdekjeprurës nuk është nga Kina. Ai përmendi, “Wuhan ishte vendi ku u zbulua për herë të parë koronavirusi, por nuk ishte aty ku filloi.”

Guang gjithashtu tha se ishte përvoja e mëparshme e Kinës me SARS që ka lënë një trashëgimi të monitorimit dhe zbulimit që i lajmëroi ata për koronavirusin dhe gjithashtu nxiti masat e tyre ekstreme për përmbajtjen e sëmundjes.

“Kina ka ndërtuar një sistem udhëheqës botëror të monitorimit për të raportuar pneumoni të panjohur që nga shpërthimi i SARS më 2003. Ne gjithmonë qëndrojmë në gatishmëri të lartë. Falë këtij sistemi, ne jemi në gjendje të bëhemi të parët në botë për të identifikuar Covid-19, “tha ai.

Pretendimet e tij që u botuan nga The South China Morning Post erdhën pasi një tjetër studiues i lartë kinez argumentoi se në fakt virusi u importua në Kinë përmes mishit të ngrirë, derisa teoria më e popullarizuar që virusi u hodh nga kafshët te njerëzit nga tregu i qytetit.

Studiuesit në të gjithë botën aktualisht po përpiqen të zbulojnë origjinën e sëmundjes shkatërruese. Shumë ekspertë besojnë se koronavirusi ka origjinën në Wuhan.

Pretendimet nga Kina vijnë pasi një studim italian sugjeroi që sëmundja mund të ketë qenë në Itali që nga shtatori i vitit 2019. Por bashkautori i hulumtimit deklaroi se nuk ‘kontestonte’ origjinën e virusit.

Hulumtimi i ri ka vënë në pikëpyetje kur sëmundja për herë të parë hyri në qarkullim, pasi provat e antitrupave të virusit u zbuluan në pacientët italianë me kancer të mushkërive nga shtatori 2019, tre muaj të tërë përpara se virusi u vu re në Kinë. Një vaksinë efektive për virusin vdekjeprurës pritet nga tremujori i parë i 2021.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...