Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Koronavirusi shkaktoi gati 300,000 vdekje shtesë në SHBA

Pandemia e koronavirusit ka rezultuar me rreth 299,000 vdekje më shumë në Shtetet e Bashkuara, që nga fundi i janarit.

Sipas një studimi të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, dy të tretat e vdekjeve shtesë i atribuohen koronavirusit dhe pjesa tjetër shkaqeve të tjera.

Hulumtuesit i krahasuan normat e vdekjeve me periudhën 2015-2019 dhe zbuluan se nga 26 janari i këtij viti deri më 3 tetor, kanë vdekur 299,028 njerëz më shumë seç pritej.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA vlerësojnë se numri real i viktimave nga koronavirusi mund të jetë më i lartë, për shkak të mungesës së testimit dhe diagnostikimit.

Raporti thekson se ka pasur edhe viktima indirekte nga koronavirusi “për shkak të mungesës së qasjes në kujdesin shëndetësor”.

Po sipas raportit, vdekjet shtesë në mesin e hispanikëve janë rritur për 53.6 për qind, në mesin e afrikano-amerikanëve për 32.9 për qind, në mesin e aziatikëve për 36.6 për qind dhe në mesin e të bardhëve për 11.9 për qind.

SHBA-ja është vendi më i prekur në botë nga koronavirusi, me mbi 8.2 milionë njerëz të infektuar.

Postime të ngjashme

Burgim i përjetshëm për vrasësin e presidentit të një rajoni gjerman

S.B.

Itali, sërish të infektuar me Covid-19 edhe pas dozës së parë të vaksinimit

S.B.

Shiti produkte me foton e famshme gjatë inaugurimit të Joe Bidenit, Bernie Sanders mbledh miliona dollarë në vetëm 5 ditë

S.B.

Ekipi i OBSh-së në Wuhan fillon punën në terren

S.B.

SHBA-ja alarmohet për dhunë të motivuar nga politika

S.B.

Kapaciteti ditor i testimit për Covid-19 në Kinë arrin në 15 milionë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...