Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Kosi forcon imunitetin

Shumë njerëz e kanë të lidhur në mendjet e tyre kosin me periudhën e dietës ose si një zgjedhje ideale për diçka të lehtë gjatë natës. Sidoqoftë, këto nuk janë të vetmet dy.

Përveç kalciumit dhe proteinave, një pjesë e kosit gjithashtu përmban të ashtuquajturat baktere “të mira” të cilat mbështesin funksionimin e duhur të zorrëve dhe sistemit imunitar, përmirësojnë tretjen dhe mbrojnë nga depresioni.

Në fakt, sipas hulumtimeve përkatëse, ka disa arsye për të ngrënë kos. Shihni më poshtë tre prej tyre:

Sipas disa studimeve, konsumi i rregullt i kosit dhe produkteve të qumështit me pak yndyrë mbron nga rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Studimet kanë treguar se konsumimi i kosit për katër javë përfiton nga truri.

Probiotikët e kosit zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru tek njerëzit që hanë vetëm dy racione në javë.

Postime të ngjashme

Mësoni arsyet pse duhet konsumuar një gotë ujë çdo mëngjes

S.B.

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

S.B.

Vitamina B12 – arma më e fortë në luftën kundër sëmundjeve të rënda

S.B.

Parashikojnë edhe vdekjen: A e dini se çfarë janë sensorët e radarit dhe si mund të zbulojnë rrezikun nga goditja në tru dhe sulmi në zemër

S.B.

Loja ‘Tetris’: Pse duhet ta praktikoni dhe ndryshimet që jep në tru

S.B.

Humori i ndihmon shëndetit: Kush qesh, shpenzon kalori dhe forcon imunitetin

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...