Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kosova hap pjesërisht shkollat/ Mësim i koordinuar: Dy ditë në shkolla, tre ditë online

Këtë të hënë Kosova ka hapur pjesërisht  dyert e shkollave, pas disa muajsh mësimi online. Nxënësit dhe mësuesit janë të detyruar të mbajnë maskat, të ruajnë distancën fizike prej 1.5 metrash dhe të respektojnë kushtet e higjienës. Gjithashtu, në çdo shkollë është bërë gati një dhomë izolimi për personat që mund të shfaqin simptoma të sëmundjes.

Ndërkohë Ministria e Arsimit ka marrë masat që në rast nevoje, të sigurojë zëvendësimin e menjëhershëm për të paktën 300 mësues me probleme shëndetësore.

Në shkollat fillore do të ketë personel të posacëm për matjen e temperaturës.

Ndërsa disa shkolla të mesme janë pajisur me porta dezinfektimi dhe task forca individuale që do të raportojnë rregullisht mbi situatën shëndetësore.

Parashkollorët, klasat e para, të dyta, të treta, të gjashta dhe të dhjeta kanë nisur sot mësimin në shkolla ndërsa klasat e tjera fillojnë më 21 shtator me mësim të kombinuar, dy ditë në shkolla, tre ditë online.

Postime të ngjashme

Gërvalla deklarohet për herë të parë për hartën me kufijtë e copëtuar të Ballkanit

S.B.

Reagon Vlora Çitaku pasi Apeli ia anuloi dënimin me burgim të përjetshëm burrit që vrau gruan me shufër metalike në Kamenicë

S.B.

Ministria tregon pse e publikuan listën me bizneset që përfituan nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike

S.B.

Mbi 11 mijë raste aktive me COVID-19

S.B.

Sot seanca e radhës ndaj komandant “Ujkut”

S.B.

Shefi i zyrës së BE-së reagon pas publikimit të emrave të bizneseve që fituan më shumë nga Pakoja e Rimëkëmbjes

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...