Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kosova paralajmëron masa të reja kundër pandemisë

Zhurnal Ads

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë paralajmëron masa të reja kundër përhapjes së koronavirusit, pas rritjes së numrit të rasteve me sëmundjen COVID-19.

Në Kosovë të premten janë regjistruar edhe 418 persona të infektuar me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, rezultatet janë në bazë të 1.608 mostrave të testuara. Kjo është shifra me e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë. Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur edhe 4 pacientë të cilët kanë qenë të sëmurë me COVID-19.

“Nesër do të shqyrtohen disa propozime që kanë të bëjnë me kufizime të mundshme apo reduktime të veprimtarive në sektorë të ndryshëm, rritje të përkujdesit në institucione publike e private, rritje të kujdesit për grup-mosha e kategori të caktuara dhe të tjera”, thuhet në një komunikatë të Ministrisë së Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve të zbatojnë masat kundër pandemisë “me qëllim që të evitohet marrja e masave ekstreme kufizuese”.

“Ndërkohë, kërkohet nga Policia e Kosovës dhe inspektoratet përkatëse që të ndërmarrin masa të menjëhershme ndaj shkelësve të vendimeve që lidhen me COVID-19”, thuhet në komunikatë.

Që nga fillimi i pandemisë, në Kosovë janë infektuar 19.328 persona, prej të cilëve 678 kanë vdekur ndërsa 15.434 janë shëruar.

Raste aktive janë 3.126

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Disa magjistrale në Kosovë bllokohen nga të reshurat e shiut, njofton Ministria e Infrastrukturës

S.B.

Sulmohet furra e kosovarit në Serbi: Nuk kam pasur konflikte me asnjë

admin

Miratohet plani operacional për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë

R ZH

Deputeti i AAK-së sërish publikon dokumente që dëshmojnë krimet serbe në Kosovë

admin

Haradinaj ankohet para Gjykatës se nuk ia lanë numrat e familjarëve

admin

Osmani priti në takim Auditorin e Përgjithshëm, Besnik Osmani

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...