Kosovë

Kosovë/ 1 mijë e 754 raste aktive me Covid-19

Zhurnal Ads

Numri total i rasteve pozitive me COVID-19, që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën rastet e para të të infektuarve ka shkuar në 15 mijë e 270.

Nga të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHKP) rezulton që 1 mijë e 754 rate aktive me COVID-19 janë në Kosovë.

Ndërsa, 12 mijë e 900 persona arritën që ta mposhtin virusin korona. Mirëpo janë edhe 616 të tjerë të cilët kanë vdekur shkak i infektimit me virusin korona.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 62 raste të reja me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 528 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 62 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 15.270 raste nga 63.638 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 616 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 85 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12.900 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.754”,thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 17 raste, komuna e Prizrenit 14 raste, komuna e Gjilanit 8 raste, komuna e Pejës 8 raste, komuna e Vushtrrisë 6 raste, komuna e Drenasit 2 raste, komuna e Suharekës 2 raste, komuna e Vitisë 2 raste dhe me nga një rast komunat Fushë Kosovës, Junik dhe Malishevë.

Postime të ngjashme

Dy llapjanë theren me thika, përfundojnë në QKUK

admin

Kosova ndër pesë vendet me situatë më të mirë pandemike në Evropë

admin

Reagon LVV pas bojkotit të Qeverisë në komisione: Hoti dhe kabineti, shpërfillës ndaj çështjes së të pagjeturve

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...