Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kosovë/ 1880 raste aktive me COVID-19

15 mijë e 63 persona në Kosovë janë infektuar me virusin korona, që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para të të infektimit me COVID-19.

Derisa 12 mijë e 570 qytetarë arritën të shërohen nga ky virus, janë 613 të tjerë që kanë vdekur shkak i infektimit me COVID-19.

Kurse numri i aktiv i rasteve me COVID-19 është 1 mijë e 880, kështu bëhet e ditur në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK)

Sipas të dhënave të IKSHPK-së, nënda 24 orëve të fundit janë shënuar 61 raste të reja me COVID-19, ndërsa janë shëruar 119.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 61 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga spitali rajonal i Gjilanit dhe 1 rast nga Mjekimi Intensiv Qendror-COVID). Numri total i rasteve pozitive është 15.063 raste nga 62.011 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 613 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 119 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12.570 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.880”, bëhet e ditur në të dhënat e IKSHPK-së.

Sërish Prishtina kryeson me numrin me të madh të të infektuarve.

Nga komuna Prishtinës 19 raste, komuna e Vushtrrisë 8 raste, komuna Prizrenit 7 raste, komuna e Fushë Kosovës 5 raste, komuna e Gjilan 4 raste, komuna e Pejës 4 raste, komuna e Ferizajt 3 raste, komuna Istogut 3 raste, komuna e Deçanit 2 raste, dhe me nga një rast komuna e Drenasit, Malishevës, Obiliqit, Podujevës, Skenderajt dhe Suharekës.

Postime të ngjashme

Haxhiu: Nesër finalizohet drafti i parë i koncept dokumentit për vetingun në sistemin e drejtësisë

Bekim Laçi

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Bekim Laçi

Osmani kërkoi dorëheqjen e Dakës, ajo e refuzon

Bekim Laçi

Votimi i rezolutës së PDK-së u shty për seancë tjetër

Bekim Laçi

Nje ditë para takimit, vijnë deklarata kundërthënëse nga Prishtina dhe Beogradi

Bekim Laçi

Ky është Agimi që u fotografua gjatë luftës në Kosovë teksa kalonte përmes gardhit me gjemba

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...