Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kostoja e të qenit e bukur, deputete dhe inxhiniere – Geraldine Ponce është viktimë e sulmeve dhe shpifjeve në Meksikë

Zhurnal Ads

Deputetja federale e Lëvizjes Kombëtare për Tepic, Meksikë, Geraldine Ponce, ka qenë viktimë e mashtrimeve dhe sulmeve të pafundme që kur mori detyrën.

Të gjitha bazuar në një seri elementesh që tregojnë për agresionin gjinor: sepse ajo është një grua, është e re –26 vjeçe– ishte një mbretëreshë bukurie dhe ka një marrëdhënie të përzemërt me presidentin Andrés Manuel López Obrador.

Dhe çfarë është alarmante qëndron në një pyetje të vetme: asnjë nga arsyet e mësipërme nuk do të ishte e vlefshme nëse ajo do të ishte burrë, transmeton Telegrafi.

Dhe sulmet i kanë ardhur në mediat sociale dhe madje nga kolegët e saj.

Deputeti i Partisë së Veprimit Kombëtar (PAN), Rodolfo Pedroza , në një takim të banorëve të një lagjeje Tepic, i paralajmëroi ata se politikanë të tjerë që bëjnë premtime, nuk e din se nuk është e njëjta gjë kur fitoni një konkurs bukurie dhe kur qeverisni një bashki, ato janë gjëra krejt të ndryshme, kishte thënë ai.

Përveç kësaj, në një postim në Facebook nga i cili ai më vonë u tërhoq, PAN shkruajti “një gjë është të modelosh dhe një tjetër shumë ndryshe për të qeverisur”, duke vënë në dukje se megjithëse të dy profesionet kërkojnë talent dhe përgatitje, ato janë shumë të ndryshme”, tha ai.

Për deputetin kjo nënkuptonte një agresion të qartë që buronte nga misogjinia dhe makizmi.

Mirëpo deputetja Ponce tha se nuk e ka ndërmend të merret me fjalët e tij, dhe se ajo do t’i përkushtohet zgjidhjes së problemeve të qytetarëve në çështjet e ujit të pijshëm ose riparimin e rrugëve.

“Aspirata ime politike është të përmirësoj mjedisin ku jetoj, i cili është Tepic, në vendin ku jam”, theksoi ajo.

María Geraldine fitoi garën Nuestra Belleza Nayarit në vitin 2015. Një vit më vonë, në 2016, ajo përfaqësoi Meksikën në Miss International në Japoni.

Dhe megjithëse është diçka e denjë për admirim, kjo i ka kushtuar asaj shumë kritika në karrierën politike që ajo vendosi të ndërmarrë. Si shembull, thëniet e anëtarit të PAN-it Pedroza. Por ato janë vetëm pjesë e linjës së gjatë të nënvlerësimeve që, me atë argument, Geraldine është dashur të ballafaqohet çdo ditë.

“ Të jesh mbretëreshë bukurie është si të jesh përfaqësuese edhe në gjimnastikë, në sport, në fusha të tjera sepse është një konkurs më shumë në të cilin pata nderin të përfaqësoj të gjithë vendin tim ndërkombëtarisht në vitin 2016, është një fazë e jetës sime, nuk është diçka që i përkushtohem plotësisht”, tha Ponce.

Ka shpifje të tjera më delikate që ajo është dashur të durojë: në rrjetet sociale, në më shumë se një rast, ata kanë shpikur një romancë të pretenduar me presidentin.

“Diçka shumë e pendueshme nga ana e shoqërisë sepse nga këtu vijnë sulmet, fyerjet, shpifjet dhe mendoj se është diçka që duhet të ndalet. Unë vazhdoj të mbaj një marrëdhënie të respektueshme dhe institucionale si me presidentin ashtu edhe me gruan e tij.

Por ajo që e zhgënjen më shumë është se shumë herë ajo merr shkelje nga gratë e tjera, “është diçka e trishtueshme sepse unë mendoj se, tani më shumë se kurrë me gjithçka që shohim të ndodhë çdo ditë kundër grave, ato vazhdojnë dhe më akuzojnë me fjalë edhe më të rënda”.

Kështu që Geraldine është e vetëdijshme që nëse ajo, si një nëpunëse publike, shpërfillet dhe ofendohet në mënyra të ndryshme, situata për pjesën tjetër të vendeve mund të jetë edhe më e keqe, shumë më e komplikuar dhe e padrejtë.

“Për sa kohë që gratë vazhdojnë të vdesin vetëm për faktin se janë gra, ne kemi akoma shumë për të bërë, si shoqëria ashtu edhe qeveria”, përfundoi ajo.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Hedh në pusetë një fishekzjarr, nga shpërthimi i fuqishëm kinezi i vogël fluturon tri metra në ajër

admin

Kamerierja merr bakshish të majmë, por pronari i restorantit nuk ia jep paratë

S.B.

90 thënie nga thesari i urtësisë kineze

T E

“Një perspektivë që të lë pa frymë”: Astronauti i NASA-s publikon pamjet se si duket Toka nga Hapësira – përmes kapsulës së SpaceX

S.B.

E lë nipin që të rrëzohet për ta shpëtuar gotën me shampanjë, kritikohet ashpër veprimi i kësaj gjyshe

admin

Speciet e zhdukura deri tash janë vetëm maja e ajsbergut, do të ketë shumë më tepër

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...