Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kovaçev: Nuk mund të flisni bullgarisht paradite, ndërsa maqedonisht pasdite

Sofje, 25 nentor – Është duke u bërë më e qartë pse qëndrimi ynë ndaj Maqedonisë së Veriut është i tillë – ka të bëjë me kapërcimin e urrejtjes, një nga vlerat themelore të BE-së, tha eurodeputeti Andrej Kovaçev për “BTV”.

Sipas tij, udhëheqësit e Maqedonisë së Veriut nuk tregojnë se ata janë distancuar nga urrejtja dhe kundërshtimi që nga koha e totalitarizmit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Komisioni duhet të punojë vetëm në bazë të të dhënave historike. Ata besojnë se Bullgaria nuk do të shkaktonte ndonjë problem në lidhje me Maqedoninë e Veriut. Grekët në çdo shenjë treguan atë që duhet shkruar, dhe ne jemi vendet më të afërta dhe më vëllazërore në të dy anët e kufirit, ndërsa ata e konsideruan si dobësinë tonë. Ju nuk mund të flisni bullgarisht deri në mesditë, dhe maqedonisht pasdite, tha ai.

Ai kujtoi se mbi 100.000 njerëz nga Maqedonia e Veriut morën shtetësinë e Bullgarisë.

“Ne nuk u heqim atyre të drejtën e tyre për vetëvendosje. Kemi një problem vetëm me interpretimin e historisë”, komentoi Andrej Kovaçev.

Sipas tij, Maqedonia e Veriut nuk dëshiron të përmbushë lidhjet ekonomike me Bullgarinë.

Postime të ngjashme

Kuvendi vendosi të shpallë gjendje krize në një pjesë të shtetit

Z H

LSDM propozon Fatime Fetain në Prokurorinë e Lartë

Z H

Kriza ekonomike/ Prej nesër edhe kontabilistët do të dalin në protesta

Z H

Banka Popullore: Rritje të depozitave dhe të kredive në mars

Z H

Kursimtarët e “Eurostandard” të gëzuar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për të ngritur procedurë

Z H

Qeveria “përvjelë mëngët” pas raportit negativ të “Reporterë pa kufij”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...