Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kreu i BFI-së takon kryetarin e Këshillit botërorë të komuniteteve muslimane në Dubai të EBA

Dubai, 14 shtator – Sot (14.09.2020) u realizuam takimin zyrtarë me Kryetarin e Këshillit botëror tê Komuniteteve muslimane botërore Dr. Ali Rashid En Nuajmi.

Në delegacion më shoqëruan H. Abedin ef Imeri – Myfti i Muftinisë së Kumanovës dhe H. Ismet ef Ademi – Drejtor i Sektorit për marrëdhënie me botën islame. Takimi u realizua në Dubaj të Emirateve të Bashkuara arabe. Ishte një pritje e ngrohtë vëllazërore me një protokol të veçantë.

Ne i shprehëm falenderimet tona për ftesën që na e bënë dhe mbi të tjera për situatën e përgjithshme të rrjedhave të kohës, si dhe prezentimin e vlerave islame konform kohës dhe vendit.

Biseduam edhe për një bashkpunim të ndërsjellë në sfera të ndryshme , si organizimi i konferencave të ndryshme, ndrimi i përvojave reciproke, si dhe vizitave të ndërsjella.

Kryetarin e këtij Këshilli e njoftuam me organizimin e jetës fetare, institucionet fetaro arsimore – medresetē, Fakultetin e Shkencave Islame, si dhe shumë sfera tjera.

Njiherit falenderojmë kontributin e madhë të Ambasadorit të RMV me seli në Ebu Dabi, Z. Abdulkadër Mehmedi, i cili me të arritur në Dubai i ndërmori të gjitha masat për një menaxhim të nivelit të lartë të këtij takimi.

Nesër delegacioni i BFI vazhdon me institute tjera të rëndësishme. Delegacioni në fjalë do të qëndrojë plotë 5 ditë deri të premten.

https://www.facebook.com/ShaqirFetahuOfficial/posts/1243816545996583

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...