Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kreu i OBSH-së: Vendet e varfra pa vaksina, i morën të pasurit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, OBSH, Tedros Adhanom Gebreyesus, ka deklaruar sot se ekziston një problem i qartë që vendet e varfra nuk po e marrin vaksinën kundër koronavirusit.

“Vendet e pasura i kanë marrë shumicën e porosive”, ka thënë Tedros gjatë një konference për media në Gjenevë.

Siç raporton BBC, ai u ka bërë thirrjeve vendeve dhe kompanive prodhuesve që të ndalen së arrituri marrëveshje bilaterale në llogari të projektit COVAX.

Ky projekt ka për qëllim t’ju sigurojë njerëzve në të gjitha anët e botës qasje në vaksinat, pavarësisht pasurisë që ato vende e kanë apo jo.

Postime të ngjashme

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit

T E

Islanda përgatitet për një shpërthim të mundshëm pranë Reikjavikut

T E

Navalny lajmërohet nga burgu: Gjithçka në rregull me mua

T E

Armenia përballet me tensione politike dhe plagët e luftës

T E

Dyshime për sulm terrorist në Suedi/ 8 persona të plagosur me thikë

T E

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...