Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Krijuesit e robotit të sofistikuar do të nisin prodhimin masiv

Krijuesit e një prej robotëve më të sofistikuar të realizuar ndonjëherë, thonë se duan të nisin prodhimin masiv më së largu deri në fund të vitit.

Që prej daljes në skenë, Sophia – roboti humanoid – është bërë tepër e famshme. Tash kompania “Hanson Robotics”, me seli në Hong-Kong, tregon se katër modele do të futen për prodhim masiv brenda gjysmës së parë të vitit 2021.

“Bota e Covid-19 do të ketë nevojë për më shumë automatizim, në mënyrë që njerëzit të jenë më të sigurt”, tha themeluesi dhe shefi ekzekutiv i kompanisë, David Hanson, përcjell a2news. Ai beson se robotët do të jenë zgjidhje për shumë industri, jo vetëm në shëndetësi.

Përdorimi i robotëve shënoi rritje edhe para pandemisë. Sipas një raporti të Federatës Ndërkombëtare të Robotikës, shitjet në të gjithë botën të robotëve që kryejnë shërbime profesionale kishin shënuar rritje prej 32% në vitin 2019 krahasuar me një vit më parë, duke arritur shifrën prej 11.2 miliardë dollarëve.

Postime të ngjashme

AMD lëshon kartën e re grafike RX 6700 XT për të luajtur në 1440p

S.B.

Clubhouse merr konkurrencë: Instagram prezanton një mundësi të re interesante

S.B.

Sërish paditet Apple, iPhone qëllimisht po i vjetërson

S.B.

Pa USB-C: Ky mund të jetë lidhësi i ri i iPhone

S.B.

Çfarë mund të bëjë një TV që kushton 330 mijë euro?

S.B.

Në logon e re të Amazonit “panë” Adolf Hitlerin, gjiganti amerikan e ndryshoi shpejtë pas reagimeve të ashpra të përdoruesve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...