Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Kritikohet Facebooku se ndihmoi shitjen e zonave të mbrojtura në Amazonë

Gjykata Supreme Federale në Brazil ka nisur një hetim lidhur me shitjen e zonave të mbrojtura në pyjet e Amazonës. Shitjet ishin bërë online, përmes rrjetit social Facebook.

Hetimi i BBC-së zbuloi një komplot të madh ku rreth 1000 fusha ishin klasifikuar në Facebook si zona në shitje.

Gjykata i ka kërkuar qeverisë që “të marrë masat e duhura civile dhe penale”, derisa zyrtarë të Facebookut kanë thënë se janë të gatshme të punojnë me autoritetet lokale, duke thënë se nuk do ndërmarrin veprime për ndalimin e tregtisë.

Amazoni është pylli më i madh në botë dhe ka një depo jetik të karbonit që ngadalëson procesin e ngrohjes globale. Ajo është habitat i rreth tre milionë specieve të bimëve dhe kafshëve, dhe një milion njerëzve autokton.

Paditësit kanë akuzuar qeverinë nuk ka bërë sa duhet për ta parandaluar koronavirusin në zonat e Amazonës, ku jetojnë njerëzit.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...