Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Kritikohet Qeveria Australiane që lejoi Rita Orën të futet në kontintent, në kohën kur 40 mijë australianë jashtë vendit nuk janë lejuar të kthehen

Ylli i muzikës pop, e cila përfundoi në titujt e mediave ndërkombëtare për organizimin e një feste ilegale gjatë periudhës kur Londra ndodhej në karantinë, është larguar tashmë në Sydney të Australisë, pasi do të jetë anëtare e jurisë për formatin e “The Voice” atje.

Opozita e Parlamentit Australian kanë kritikuar vendimin për lejimin e yllit britanik të muzikës pop, artisten Rita Ora për të hyrë në Australi dhe për t’u karantinuar përpara pothuajse 40,000 australianëve të bllokuar jashtë shtetit.

Ora mbërriti në një hotel në Sydney për dy javë karantinë e detyruar të hënën përpara xhirimeve për rolin e saj si trajnere në “The Voice” që do të transmetohet në Channel Seven’s. Zëdhënësja e çështjeve të brendshme të opozitës, Kristina Keneally, tha se vendi i hotelit ku po qëndron Ora do të thoshte që karantina e saj ishte në kurriz të australianëve që dëshpërimisht kërkonin të ktheheshin në shtëpi.

“Është një shembull tjetër i Scott Morrison që lë australianët pas”, tha Keneally për The Guardian.

“Ka ende 40,000 australianë të bllokuar jashtë shtetit. Çdo njeri i famshëm që zë një vend në karantinë është një vend i mohuar për një australian të bllokuar”, tha ajo.

Rita Ora ka të ngjarë të shpëtojë nga gjobat për hedhjen poshtë të rregullave të izolimit me ahengun që tentoi ta organizonte në ditëlindjen e saj të 30-të.

Raportimet për të famshmen, duke përfshirë Matt Damon dhe Miranda Kerr, duke u dhënë leje për të izoluar në rezidencat private të vetë-organizuara për të shmangur regjimin e rreptë të karantinës së hotelit në Australi kanë gjeneruar reagime brenda Australisë.

Sidoqoftë, Ora, e cila thuhet se udhëtoi me një shoqërues, nuk u organizua për t’u izoluar në një rezidencë private, që do të thotë se karantina e saj do të llogaritet në kufirin e rreptë të Australisë në mbërritjet ndërkombëtare.

Javën e kaluar, Policia Metropolitane e Londrës tha se përfaqësuesit e Rita Oraës i ofruan një restoranti në Londër 5,000 funte për të organizuar një aheng në 30-vjetorin e saj të lindjes, në kohën kur ishte e ndaluar të bëheshin organizime të tilla.

Ora ka kërkuar falje për tentim organizmin e festës, në të cilën morën pjesë 17 persona më 28 nëntor të vitit të kaluar. Ajo kërkoi falje për herë të dytë kur doli se ajo duhej të ishte vetëmohuese kur festonte ditëlindjen e saj, pas një udhëtimi në Egjipt.

Kur u zbulua lajmi për festën, Ora pranoi një “gabim serioz dhe të pafalshëm të gjykimit” bazuar në një “vendim të nxitur në moment”.

Një zëdhënëse e Forcës Kufitare Australiane i tha The Guardian se trupi nuk komenton përjashtimet individuale të kufijve.

Arritjet në Australi janë kufizuar në rreth 4,250 në javë, pasi kufijtë për Uellsin e Ri Jugor, Queensland dhe Australinë Perëndimore u përgjysmuan përkohësisht si pjesë e masave që i përgjigjen shtameve më infektive të Covid. Kufijtë pritet të rishikohen në 15 shkurt.

Janë rreth 39,000 Australianë të regjistruar në Departamentin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë që dëshirojnë të kthehen nga përtej detit por nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë.

Australianëve të bllokuar në Evropë iu dha një goditje të premten kur Qeveria Australiane pranoi se pa dashje kishte zbuluar detaje të ndjeshme të të gjithë pasagjerëve të rezervuar në një riatdhesim. Ishte hera e katërt që nga gushti që Dfat kishte shkelur të dhënat e sustralianëve të bllokuar jashtë shtetit.

Postime të ngjashme

Kate Beckinsale nuk e ka takuar vajzën e saj për dy vite

D V

Ryva Kajtazi gati për dasma, shfaqet e rregulluar dhe me fustan unik

D V

Teuta Selimi e tepron me ‘photoshop’, duket krejt ndryshe

D V

“Sa shumë të kemi pritur bir” – Këngëtarja e njohur bëhet nënë, zbulon emrin e veçantë

D V

Dafina Zeqiri: Lutem kjo tragjedi të përfundojë me kaq, mos të ketë viktima tjera

D V

“Jam me zemër të thyer për humbjen e jetëve të vëllezërve dhe motrave kosovare”, reagon Elvana Gjata

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...