Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kriza politike në Bullgari çoi në zgjedhje të reja legjislative më 11 korrik

Kriza politike në Bullgari çon në një qeveri të përkohshme dhe në zgjedhje të reja legjislative më 11 korrik, konfirmoi presidenti Rumen Radev. Nesër kreu i shtetit duhet të shpërndajë Parlamentin dhe të emërojë një ekzekutiv të përkohshëm për të çuar vendin në zgjedhje të parakohshme.

“Kjo është detyra dhe e drejta ime në kuadër të Kushtetutës. Data e zgjedhjeve është 11 korriku. Ne nuk mund të shpërndajmë Asamblenë Kombëtare para 11 majit”, theksoi Radev.

Më 5 maj, Partia Socialiste bullgare (BSP) riplanifikoi mandatin për formimin e një qeverie pas zgjedhjeve të rregullta parlamentare më 4 prill.

Kjo ishte përpjekja e tretë e dështuar për të formuar një qeveri pas dorëheqjes gjithashtu nga Gerb të kryeministrit në ikje, Bojko Borisov, i cili fitoi zgjedhjet por mbeti i izoluar në parlament sepse ishte e pamundur të kishte një shumicë.

Postime të ngjashme

ANALIZA/ Aromë détente – Amerika dhe Rusia kthehen në diplomacinë tradicionale të fuqisë së madhe

Bekim Laçi

Rekord infektimesh në Moske, 9 mijë raste në 24 orë

Bekim Laçi

Pasdite bomba, paradite vaksina – Izraeli ndihmon Palestinën

Bekim Laçi

Dyvjeçari gjendet në pyll pas 36 orësh

Bekim Laçi

UNHCR: Pavarësisht pandemisë, miliona njerëz u zhvendosën

Bekim Laçi

Pas sulmeve të Izraelit në Gaza, Hamasi kërcënon me kundërpërgjigje

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...