Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Krizë e thellë në spitalet e Hungarisë, mijëra punonjës braktisin punën

Mijëra punonjës të spitaleve në Hungari kanë dhënë dorëheqje për sa i përket kushteve të kontratave të reja shtetërore ndërsa vendi lufton me një numër të madh rastesh dhe vdekjesh.

Qendra Kombëtare e Shërbimit të Kujdesit Shëndetësor (OFKO), grupi që administron spitalet shtetërore, tha se “95 për qind e 110 mijë punonjësve të shëndetit publik nënshkruan kontratën” përpara afatit të 1 marsit, raporton theguardian.

Kjo lë rreth 5,500 punëtorë që nuk pranuan të nënshkruajnë kontratën e re, në një kohë kur Hungaria përballet me rritje të shpejtë të numrave të infeksioneve dhe vdekjeve.

Kreu i OFKO-së, Zoltan Jenei u përpoq të qetësonte frikën për standardet e kujdesit në spitalet e vendit, duke u thënë gazetarëve se “ka çdo garanci që standardi i kujdesit në çdo pjesë të vendit do të mbetet i njëjtë si më parë dhe madje mund të përmirësohet”.

Shumë punëtorë nuk morën pagë shtesë mbi pagat bazë, për shembull për ndërrimet e natës. Legjislacioni i ri gjithashtu ndalon personelin e spitalit që të marrë punë të dyta në klinikat e specializuara. 

Postime të ngjashme

Jens Stoltenberg: NATO vendos rreth anëtarësimit të Ukrainës

N E

Joe Biden i propozon Vladimir Putinit takim të nivelit të lartë

N E

SHBA do të rrisë numrin e forcave ushtarake në Gjermani

N E

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...