Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kroacia fillon rindërtimin, shumë qytetarë e kaluan Vitin e Ri jashtë ose nëpër çadra e makina

Pak ditë pas tërmetit shkatërrimtar në Kroaci shpërndahen kontenierë për të pastrehët dhe zona e goditur po pastrohet. Shumë vetë e kaluan natën e ndërrimit të viteve jashtë, nëpër çadra ose në makina, ndërkohë qeveria kroate kërkoi aktivizimin e Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile.

Në Kroacinë e dëmtuar nga tërmeti më i fortë i 140 viteve të fundit vijojnë operacionet e pastrimit. Shtatë vetë humbën jetën nga lëkundja me magnitudë 6.4 që shkatërroi shtëpitë e Petrinjës, një fshati në  jug të kryeqytetit Zagreb. Rreth 20 është bilanci i të plagosurve.

Shumë njerëz e kaluan natën e ndërrimit të viteve jashtë nëpër çadra ose në makina, jo vetëm për shkak të shtëpive të shkatërruara por edhe frikës për shkak të vazhdimit të pasgoditjeve.

Hotelet dhe disa kompani dhuruan çadra dhe kontenierë. Të tjerë kontenierë u dërguan në rajonin e Glina-s.

Ditët në vijim pritet të vijnë edhe rreth 60 kontenierë për të strehuar 500 banorë. Gjithashtu Kryqi i Kuq kroat ka shpërndarë ndihma humanitare.

Zona e tërmetit vijon të lëkundet. I fundit që shkaktoi panik ishte një tërmet që ra të enjten me magnitudë 3.7.

Rreth 850 familje kanë qenë pa energji elektrike deri vonë të mërkurën.

Qeveria kroate ndërkohë kërkoi aktivizimin e Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile.

Përpjekjet për rimëkëmbje u vlerësuan nga presidenti kroat Zoran Milanoviç i cili tha se ky nuk është fillimi i parë i ri i vendit.

“Fatmirësisht ka shumë fillime të reja në historinë e vendit. Dua të falënderoj të gjitha atë që janë përfshirë në operacionet e ndihmës, sidomos ushtrinë e Kroacisë,” tha presidenti Milanoviç.

Postime të ngjashme

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar

T E

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...