Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kroacia shpallë ditë zie për viktimat nga tërmeti

Nga mesnata, në Kroaci është Ditë zie në kujtim të viktimave nga tërmeti që e goditi atë shtet.

Qeveria kroate e shpalli 2 janarin për Ditë zie në Kroaci dhe hapi llogari për ndihmë të viktimave. Deri tani janë mbledhur 4,7 milion euro, konfirmuan deri te Kryqi i Kuq.

Në tërmetin me intensitet prej 6,2 ballë sipas shkallës Rihter që të martën e goditi rajonin Petrinje, humbën jetën shtatë persona, ndërsa mbi 20 ishin lënduar.

Dëmi material është i madh, ndërsa rikonstruimi do të zgjasë me vite. Praktikisht gjithë qendra e Petrinjës është shkatërruar, ndërsa disa fshatra të rrethinës pothuajse më nuk ekzistojnë.

Postime të ngjashme

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar

T E

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

T E

Çfarë pritet pas tërmeteve që tronditën Greqinë, paralajmërimi i sizmiologut!

S.B.

Sanksionet nga SHBA, Moska paralajmëron: Do t’i befasojmë së shpejti

S.B.

Pamje: Blindohet Bagdadi, Papa Françesku pritet me nderime të larta në Irak

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...