Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Kruarja e lëkurës – Pse ndodhë dhe çfarë mund të bëni ta ndaloni?

Ndonjëherë kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një problemi psikologjik ose depresionit.

Shkaktarët e kruarjes së lëkurës janë të shumtë, shkruan U.S. National Library of Medicine.

Ndonjëherë arsyeja mund të jetë shumë e thjeshtë siç janë rrobat që mbani veshur, transmeton lajmi.net.

Ka raste që kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një acarimi ose sëmundjeje më serioze.

Zgjidhjet për kruarjen e lëkurës nëse nuk bëhet fjalë për diçka serioze, janë të thjeshta.

Ju mund të zgjidhni të vishni rroba të një materiali më të butë, të përkujdeseni për të dhe të shmangni përtharjen e saj.

Ndonjëherë kruarja e lëkurës mund të jetë simptomë e një problemi psikologjik ose depresionit.

Shkaktarët

 • Insektet si mushkonjat ose merimanga
 • Ekzema ose edema
 • Substancat që gjenden tek produktet kozmetike, pastrimit ose bizhuteritë.
 • Medikamentet për tensionin e gjakut, stomakut, dhimbjeve ose kolesterolit
 • Dëmtimi i nervave
 • Skleroza e shumëfishtë.

Në disa raste kur kruarja nuk largohet, mund të jetë shenjë e disa sëmundjeve serioze siç janë:

 • Sëmundjet e veshkave,
 • Sëmundjet e mushkërive
 • Tiroidja
 • Diabeti
 • Mungesa e hekurit

Kura Natyrale 

Soda e bukës

Mbusheni vaskën me ujë të ngrohtë dhe hidhni në të një filxhan çaji me sodë buke.

Qëndroni brenda në ujë për gjysëm ore dhe më pas thajeni të gjithë trupin, pa e shpëlarë me ujë.

Këtë trajtim bëjeni çdo ditë për disa javë që të zgjidhni problemin e kruarjes së lëkurës.

Pak ujë me sodë mund ta përdorni edhe për të lyer lëkurën në pjesët ku keni kruarje.

Uji i ftohtë

Sa herë që keni dëshirë për të kruar lëkurën bëni dush me ujë të ftohtë.

Kjo është një mënyrë shumë efikase për të shuar nevojën për kruarje të lëkurës.

Uthulla e mollës

Mbusheni vaskën me ujë të ngrohtë dhe hidhni në të një filxhan çaji me uthull molle.

Pas banjës shpëlajeni trupin me ujë të bollshëm dhe të vakët

Uthullën e mollës mund ta përdorni edhe për të lyer pjesët e lëkurës ku keni kruarje.

Postime të ngjashme

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

D V

Ky aktivitet argëtues zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë tek të rriturit e moshuar me 35 për qind

D V

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...