Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kryeministri Borisov udhëheq në zgjedhjet parlamentare në Bullgari

Partia e krahut të djathtë e kryeministrit bullgar Bojko Borisov “GERB” është duke udhëhequr në sondazhet e së hënës në mëngjes me rreth 25% të votave, krahasuar me 33.5% në zgjedhjet e vitit 2017.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kryeministri, tri herë humbi terren në raport me partitë tjera, mes akuzave për korrupsion endemik.

Bullgarët votuan të dielën në një zgjedhje parlamentare e parë gjerësisht si një referendum mbi Borissov pas muajsh protestash anti-qeveritare dhe mes një rritje të infeksioneve të coronavirusit.

Një parti e re populiste e udhëhequr nga personaliteti televiziv Slavi Trifonov u shfaq me rreth 15% deri 17%.

Partitë që dolën në rrugë verën e kaluar gjithashtu dolën mirë, me Bullgarinë Demokratike që parashikohet të fitojë 9% dhe “Çohu! Mafia jashtë” pritet të hyjë në parlament për herë të parë me 5% të votave.

Sondazhet e rezultateve sugjeruan që Borissov do të përballet me bisedime komplekse të koalicionit për të siguruar mandatin e tij të katërt – dhe ndoshta edhe zgjedhje të tjera në vjeshtë në rast të një bllokimi të zgjatur politik.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...