Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kryeministri grek Mitsotakis do të vizitojë Libinë më 6 prill

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis do të vizitojë Libinë më 6 prill.

Zëdhënësja e qeverisë greke Aristotelia Peloni, në konferencën e zakonshme javore për media dha deklarata për çështjen e Mesdheut Lindor.

Peloni tha se Mitsotakis dhe ministri i Jashtëm Nikos Dendias më 6 prill do të zhvillojnë takime në Tripoli me qëllimin për të “rindërtuar marrëdhëniet me Libinë dhe për mbrojtur interesat gjeostrategjike të Athinës”.

Ajo theksoi se kryeministri grek do të takohet me kreun e Këshillit Presidencial të Libisë, Mohammad Younes Menfi dhe kryeministrin Abdul Hamid Mohammed Dbeibah.

Peloni shtoi se do të fillojnë edhe punimet për rihapjen e ambasadës së Greqisë në Tripoli.

Më 27 nëntor 2019 mes Turqisë dhe Libisë u nënshkrua memorandumi i mirëkuptimit lidhur me kufizimin e juridiksionit detar në Mesdheun Lindor.

Qeveria e Athinës pas kësaj shpalli “person të padëshiruar” dhe dëboi nga vendi ambasadorin e Libisë në Athinë.//AA

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...