Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kryeministri i Armenisë: Nuk ka paqe, jemi pranë një katastrofe humanitare

Situata në Narogi –Karabag është pranë një katastrofe humanitare, ka deklaruar kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan.

Në takimin me ambasadorët e vendeve të huaja, Pashinyan tha se situata në frontin jugor ishte e tensionuar dhe se armëpushimi nuk u respektua, transmeton portal arbresh.info

Ai konfirmoi se Azerbajxhani shkeli marrëveshjen e armëpushimit të arritur në Moskë. “Menjëherë pasi armëpushimi hyri në fuqi, Azerbajxhani u përpoq të merrte qytetin e Gadrut,” tha ai, raporton Sputnik.

Sipas tij, në zonën e Gadrut, gjatë luftës, ushtria e Karabagut po kryen një operacion për të neutralizuar grupet e armikut.

“Në zonën e konfliktit të Karabakut, ne jemi afër një katastrofe humanitare, nëse jo në prag të një katastrofe humanitare.” Mënyra e vetme për të parandaluar këtë katastrofë është të njohim të drejtën e njerëzve të Nago-Karabakut për vetë- vendosmërinë dhe njohjen e pavarësisë, “tha Pashinyan.

Postime të ngjashme

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

Rrugët e Libanit në tym e zjarr për të shtatën ditë me radhë

S.B.

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...