Kryeministri spanjoll arrin mes shpërthimit të vullkanit në Ishujt Kanarie

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka mbërritur në La Palma në Ishujt Kanarie ku një shpërthim vullkanik ka rezultuar në evakuimin e 5,000 njerëzve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet ajrore treguan lavë nga vullkani Cumbre Vieja që u derdh poshtë dhe shkatërroi disa shtëpi.

Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga djegia e lavës. Rojet ushtarake dhe civile janë vendosur për të ndihmuar.

Vullkani shpërtheu për herë të fundit 50 vjet më parë.

https://www.bbc.com/news/av-embeds/58620555/vpid/p09wf8bn

Ai shtrihet në jug të ishullit La Palma, i cili është shtëpia e rreth 80,000 njerëzve.

Shpërthimi thuhet se filloi rreth orës 15:00 me kohën lokale dhe dërgoi lavë që zbriste poshtë kodrës drejt fshatrave.

Jonas Perez, një udhëzues turistike lokale, tha se ai ende mund të ndiente dridhje nga shpërthimi.

Siç bëhet e ditur, atje kishte urdhra evakuimi të detyrueshëm për katër fshatra, përfshirë El Paso dhe Los Llanos de Aridane, dhe u ngritën strehimore të përkohshme. Deri tani nuk është raportuar për viktima.

Related posts

Afganistan/ Talebanët marrin disa qytete

Redaksia

Vjen reagimi i autoriteteve spanjolle pas arrestimit të udhëheqësit katalanas në Itali

D V

Reuters: Biden do të kërkojë që të gjithë punonjësit federalë të vaksinohen kundër covid

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More