Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kryeministrja e Skocisë: Pavarësia nga Mbretëria e Bashkuar, e vetmja rrugë për t’u rikthyer

Kryeministra e Skocisë, Nicole Sturgeon ka gjetur një arsye edhe më të fortë kësaj radhe për të kërkuar pavarësinë e vendit të saj nga Mbretëria e Bashkuar.

Sturgeon thotë se me daljen nga BE të Skocisë bashkë me Mbretërinë e Bashkuar, e vetmja rrugë është pavarësisht që vendi i saj t’i kthehet unionit.

Ajo si kryeministre e ka kërkuar disa herë pavarësinë, por i është refuzuar nga liderët britanikë. Për efekt të marrëveshjes së Londrës me Brukselin, Mbretëra e Bashkuar me vendet që e përbëjnë, përfshi Skocinë është zyrtarisht jashtë BE nga sekonda e parë e 2021 dhe më tej.

Por duket se Skocia nuk ka dashur të ikë nga BE, ose të paktën kryeministrja e saj.

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...