Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

KSHZ: Nga 142 votuesit në Shtip dhe Pllasnicë, kanë votuar 136

Shtip, 12 dhjetor – Në zgjedhjet e parakohshme për kryetar të komunave të Shtipit dhe Pllasnicës gjatë ditës së sotme bordet zgjedhore zhvilluan votimin e personave të cilët janë të sëmurë ose të paaftë ose në arrest shtëpiak dhe dorëzuan njoftime në komisionet komunale të zgjedhjeve me dokumentacionin e duhur, njoftojnë nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

“Në shtëpitë e tyre e drejta e votës mund të ushtrohet nga 142 votues të regjistruar si të sëmurë ose të pafuqishëm, përkatësisht 66 zgjedhës në komunën e Shtipit nga të cilët të 66 votuesit ushtruan të drejtën e tyre për të votuar, ndërsa nga 76 votues në komunën e Pllasnicës, 70 votues ushtruan të drejtën e tyre për të votuar”, thonë nga KSHZ.

Votimi u zhvillua në një qendër për kujdes jashtë familjes, ku janë akomoduar dy votues nga komuna e Shtipit, nga të cilët vetëm njëri prej tyre ka ushtruar të drejtën e votës.

Në qendrat e votimit në institucionet e vuajtjes së dënimit, 67 votues nga komuna e Shtipit mund të ushtronin të drejtën e tyre për të votuar sot, nga të cilët 60 votues e ushtruan këtë të drejtë dhe 1 votues nga komuna e Pllasnicës, i cili gjithashtu ushtroi të drejtën e tij për të votuar.

Postime të ngjashme

Analistët për Zhurnal: Votëbesimi i Qeverisë dëshmoi se nuk ka tjetër shumicë

Z H

Seancë e re për rastin “Drumarina”

Z H

Todorov: Ranë në ujë pretendimet e Mickoskit për shumicë të re parlamentare

Z H

Moti sot me diell dhe relativisht i ngrohtë

R Zh

Faza e parë e regjistrimit tani për tani pa problem, secili mundet lirisht të deklarohet për përkatësinë etnike

Z H

Shkupi drejtuar Sofjes – t’i kushtohet vëmendje narrativit dhe të shmangen provokimet

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...