Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Kthimi i Endri Dumanit nga Siria, Konsulli: Ai djalë është shumë i zgjuar, si e mësuam t’ia mbathte

Zhurnal Ads

Marc Ghorayeb, Konsull në Liban dhe njëherësh këshilltar jo rezident i Kryeministrit për Lindjen e Mesme dhe Afrikën, ka folur lidhur me misionin e riatdhesimit të qytetarëve shqiptarë nga Siria.

Ghorayeb i cili është angazhuar drejtpërsëdrejti në terren në procesin e riatdhesimit, ka treguar mbi situatën e rëndë në kampin Al Hawl.

 “Në fakt, ne po e kërkonim Endrin për rastin e tij të veçantë. Krijuam disa lidhje të veçanta brenda në kamp me policinë dhe partnerët tanë. Ai djalë është shumë i zgjuar dhe ka për të patur një të ardhme të shkëlqyer. Brenda në kamp i kërcënonin të gjithë ata që kërkonin te dilnin jashtë. Mentaliteti i sëmurë i ISIS-it.

Nuk duan të humbasin forcat që kanë brenda, një ditë Endri do të rritej dhe do ta përdornin për luftë. E mësuam djalin t’ia mbathte pa e kuptuar kush, sikur po luante derisa ai arriti tek menaxhimi, ku e kemi marrë ne dhe e larguam me roje.

Kemi edhe fotografitë. U futëm sërish në kamp për të gjetur të tjerë qe ia mbathnin, të gjithë, jo vetëm shqiptarë, sepse kishin marrë mesazhin e gabuar që ne do t’i vrisnim. Morëm edhe mesazhin nga Eva dhe i premtuam dajës së saj se do ta gjenim e do ta kthemim.

Nuk mund të themi se sa shqiptarë ka në kamp, sepse kjo futet tek materiali sekret, por në lidhje me Evën, ajo kërkon të largohet, por e kërcënojnë. Mund të themi vetëm se do ta gjejmë dhe do ta kthejmë”, u shpreh Konsulli në emisionin Opinion.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

PD bën publike emrat e kandidatëve për qarkun e Durrësit, votohet nesër

admin

Regjistrohen të shtëna me armë zjarri në Korçë/ Ja çfarë u gjend në vendngjarje, detajet e para

S.B.

“Njeri i të ardhmes dhe pragmatik”/ Rama homazh për kryeministrin e parë shqiptar: Ja dy ngjarjet e mëdha që luajti rol moderatori

admin

Avokati i Popullit nis hetimet pas raportimeve se të miturit u shoqëruan në komisariate gjatë protestave në Shqipëri

S.B.

Krujë/ Arrestohet 54-vjeçari, sekuestrohen armë zjarri dhe municion luftarak

S.B.

Gjermani/ Ndërron jetë mjekja shqiptare, shkrimet prekëse për humbjen e parakohshme

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...