Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ku janë paratë e mia”/ SHBA, sulmohen shtëpitë e krerëve të Kongresit

Mediat amerikane njoftuan se disa vandalë kanë shënjestruar banesat e udhëheqësit republikan të Senatit, Mitch McConnell dhe kryetares demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

“Ku janë paratë e mia” dhe “Mitch po vret të varfrit” ishte shkruar në derën dhe dritaren e shtëpisë së McConnell në Louisville të Kentuckyt. Shtypi lokal thotë se një kokë derri dhe gjak i rremë ishte lënë përpara shtëpisë së Pelosit në San Francisco. Shtëpitë u vunë në shënjestër pas debatit mbi paketën e ndihmës kundër pandemisë.

Një paketë prej 900 miliardë dollarësh u miratua më në fund në prag të Krishtlindjes, kur Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga Demokratët aprovoi një rritje të ndihmës nga 600 në 2 mijë dollarë. Por Senati i udhëhequr nga republikanët nuk e miratoi rritjen, pavarësisht thirrjeve të fuqishme të bëra për këtë nga presidenti Donald Trump. McConnell i quajti mbishkrimet një “zemërim radikal” dhe shtoi se “vandalizmi dhe politika e frikës nuk kanë vend në shoqërinë tonë”.

Postime të ngjashme

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

Macron: Të nevojshme edhe disa javë para lehtësimit të masave antiCOVID-19

T E

Sllovakia pranon dozat e para të vaksinës ruse

T E

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...