Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

“KUJDES”/ Lajmi në disa media maqedonase për një incident, krisma me armë dhe për viktima në Çento, i PAVËRTETË (Fake News)!

Shkup, 13 maj, Zhurnal.mk – Pas lajmit të publikuar në Zhurnal, për një aksident në lagjen Çento-Shkup, ku kishte vetëm të lënduar, disa media maqedonase dezinformuan mbi rastin në fjalë , duke shkruar për gjoja një incident, gjuajtje me armë, duke shtuar se ka dhe viktima.

Madje, disa media shkuan aq largë, duke theksuar se incidenti ndërlidhet me vrasjen e mbrëmshme në Butel. Ky lajm në këto media është i pavërtetë. Ishte vetëm një aksident, raporton Zhurnal.mk

Pas mediave maqedonase, filluan të njëjtin lajm (dezinformat) ta publikojnë edhe disa media shqiptare.

Lajme të tilla, të pakonfirmuara, e me tendecë, krijojnë nxitje të urrejtjes. Madje teksti i shkruar duke ndërlidh incidentin në Butel, a po tentohet të njollosen lagjet shqiptare, për kriminalistik? Andaj “KUJDES” me postim të lajmeve të pakonfirmuara, shkruan zhurnal.mk.

Disa media maqedonase pas disa orë, kanë fshir lajmin, e në disa ende qëndron.

Agjencia Zhurnal, në vijim ua sjell tekstin (integral – në gjuhë maqedone) e plotë pa ndërhyrje nga mediat maqedonase.

“По вчерашната престрелка, наводно вечерва се случила нова на улиците во Скопје, односно во населбата Ченто, објави Нетпрес.
Според очевидци за порталот има ранети и убиени.
Нетпрес пишува дека неофицијално, станува збор за пресметка на подземјето и дека оваа престрелка се надоврзува на убиството во Бутел.”

Edhe Ministria e Punëve të Brendshme, në webfaqen e saj, ka demantuar mediat maqedone. (foto në vijim)

Lajmi i vërtetë është në vijim:

..

Postime të ngjashme

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

Instituti “Robert Koch”: Maqedonia nuk ndodhet në listat e vendeve të rrezikshme nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Garë humanitare në kejin e Shkupit për ndihmë të repartit Onkologjik në Klinikën e Fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Nënshkrim i marrëveshjeve për dërgimin e këshilltarëve ekonomikë nga Ministria e Ekonomisë dhe e Bujqësisë

Dafina Vidishiqi

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

R Zh

Maqedonia me 425 raste aktive, deri tani janë vaksinuar 254.154 qytetarë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...