Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Kujdes me vitaminën A, dozat e mëdha mund të shkaktojnë dëmtim të organeve, komë, madje edhe vdekje

Është shumë e rëndësishme për shikim të mirë, zhvillim të qelizave dhe funksionim të sistemit imunitar

Të rriturit kanë nevojë për 700 deri 900 mg në ditë. Mungesa e kësaj vitamine në organizëm ndikon në zhvillimin fizik dhe mendor, në tharjen dhe çarjen e lëkurës, në uljen e oreksit duke rritur kështu gjasat për anemi dhe infeksione, transmeton Telegrafi.

Vitaminë A ka në mëlçi, peshk, mish, produkte qumështi dhe pemë e perime me ngjyra. Meqenëse gjendet në yndyra, trupi mund ta depozitojë me kohë.

Por, vitamina A është një prej vitaminave që shkakton më shumë probleme, nëse e teprojmë me dozën e saj.

Marrja në afat të gjatë e sasive të mëdha të vitaminës A shkakton marramendje, krupë, dëmtim të mëlçisë, dhembje koke, skuqje, dhembje të kyçeve dhe eshtrave, komë madje edhe vdekje.

Postime të ngjashme

Nëse merrni mjaftueshëm vitaminë D këto kohë, do të shmangni këto 3 probleme shëndetësore

D V

Përfitime shëndetësore që nuk i prisni nga frutat më të famshme të verës

D V

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

D V

Ky aktivitet argëtues zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë tek të rriturit e moshuar me 35 për qind

D V

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...