Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kujdes/Policia monitoron gjuhën e urrejtjes në internet ndaj Bullgarisë

Zhurnal Ads

Shkup, 27 nëntor – Policia po monitoron dhe sanksionon gjuhën e urrejtjes në mediat sociale në lidhje me ngjarjet aktuale në Bullgari.

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski tha se ata po bashkëpunonin me homologët bullgarë për këtë.

“Ne po i ndjekim ata, janë ndërmarrë veprime të caktuara hetimore për grupe të caktuara të Facebook dhe rrjeteve të tjera. “Kjo nuk është vetëm për situatën, por edhe në përgjithësi, sepse problemi me gjuhën e urrejtjes është serioz, krijon armiqësi edhe në vendet e tjera, edhe pse në këtë periudhë është pak më e theksuar për shkak të situatës”, tha ministri Spasovski.

Ata gjithashtu bashkëpunojnë me Ministrinë e Brendshme Bullgare çdo ditë, për raste të tilla atje dhe për çdo çështje tjetër.

Në intervistën për BGNES, Kryeministri Zoran Zaev gjithashtu vlerësoi se ata reaguan shpejt për të pastruar çështjen me djegien e flamurit Bullgar, por gjithashtu që ata pushuan gazetarin Zoran Ivanov nga Bordi Ekzekutiv i MIA-s për shkak të statusit të tij në Facebook.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ulet çmimi i benzinës, ndërsa shtrenjtohet i naftës

Z H

Fatmire Isaku zv.ministre e punëve të jashtme

Z H

VMRO-DPMNE: Qeveria le ti rrënojë objektet e egra në Matkë, Kala dhe Ohër së bashku me atë tek Mavrovasja

Z H

Zaev: Të festojmë me përgjegjësi

T E

Qeveria: Është siguruar kujdes i plotë dhe vende të mjaftueshme për fëmijët në kopshte

E.E.

Autobusët do të vazhdojnë me orar të së shtunës, nuk ka shumë udhëtarë

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...