Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kultivuesit e duhanit në takim me Zaevin, do t’i përsërisin kërkesat për vlerësim real

Shkup, 24 dhjetor, zhurnal.mk – Përfaqësues nga Këshilli nismëtar i kultivuesve të duhanit dhe nga Lidhja e shoqatave të kultivuesve të duhanit sot në orën 14:00 duhet të kenë takim me kryeministrin Zoran Zaev.

Siç deklaroi për MIA-n kryetari i Lidhjes, Mende Stomnaroski, prodhuesit do t’i përsërisin kërkesat e veta – vlerësimi real i duhanit dhe maksimum pesë për qind humbje.

Sipas Stomniroskit, në takimin në Qeveri nuk do të marrin pjesë blerësit.

“Blerja e duhanit është në rrjedhë, vlerësimi është më fleksibil, por disa kompani akoma luajnë ‘nxehtë-ftohtë’. Është rritur pak edhe çmimi mesatar I cili për momentin është diku rreth 168 denarë për kilogram”, tha Stomnaroski.

ipas Stomniroskit, në takimin në Qeveri nuk do të marrin pjesë blerësit.

“Blerja e duhanit është në rrjedhë, vlerësimi është më fleksibil, por disa kompani akoma luajnë ‘nxehtë-ftohtë’. Është rritur pak edhe çmimi mesatar I cili për momentin është diku rreth 168 denarë për kilogram”, tha Stomnaroski.

Deri më tani janë blerë 2,5 milionë kilogramë apo dhjetë për qind nga rekolta e përgjithshme, pa dalim nga viti I kaluar kur në këtë kohë u morën 40 për qind apo 13 – 15 milionë kilogramë.

Postime të ngjashme

I riu vuan nga leukemia akute, kërkon ndihmën tuaj

D J

“Arratisja” dhe “rishfaqja” e Mijallkovit, një farsë e madhe!

D J

Covid-19, regjistrohen 725 raste të reja

D J

“Dhoma Publike”, aktivistët kërkojnë dënim për anëtarët e grupit

D J

Protestat për ‘Monstrën’, kërcënon maqedonasi: Do t’ju “shkelë me kamion”(Foto)

D J

Spasovski-Kozhuvarovska: Në rritje siguria në komunikacion

D J

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...