Agjencia Zhurnal.mk

Kulturë

Digjitalitzohet Biblioteka dhe Fototeka e DPA-së, mbi 130 mijë fotografi dhe mbi 12 mijë tituj të aksesueshme online
Rikthimi në Prishtinë i mezosopranos Tynde Gajdosh
U promovua libri “Naim Frashëri” i Sabri Hamitit
Ilir Shaqiri vjen me këngë dhe videoklip për Harun Aliun (Video)
Shkrirja e akullnajave nxjerr thesaret e së shkuarës, zbulohen artefakte nga 9,500 vite më parë
Rama homazh për Naim Frashërin: Fatlum në mes të një vëllazërie që rrallë shekujt u falin kombeve
Ndriçim Kulla: Debatet e Branko Merxhanit me Petro Markon vetëm për komunizmin. Artistët në politikë? Duhet të vijë natyrshëm
13 shtete morën pjesën në ‘Festival Euro Kosova Art’, organizuar nga komuna e Fushë Kosovës
Balerini shqiptar në operën e Berlinit, Andrea Rama: Teatrot duhen hapur si në Europë
“Ditët e Naimit” e hapën siparin në Tetovë dhe e mbyllën në Tiranë
“Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri, s’i ndal as pandemia
Helena Kadare: Ismaili s’po shkruan, Nobelin ka tre vite që s’e presim më
Sabri Hamiti ka botuar monografi për Naim Frashërin
Anulohet Panairi i Librit në Prishtinë
Më 22-24 tetor në Beograd mbahet festivali “Mirëdita, dobar dan”
Fituesit e Festivalit të filmit të Tiranës, sonte në shtëpinë e kulturës në Tetovë
Filarmonia e Nju Jorkut bën anulimin e parë të sezonit pas 178 vitesh
Shoqata e Botuesve Shqiptarë anulon edicionin e 23-të të Panairit të Librit në Tiranë
“Dritë në rilindjen e Venecias”, skulptori Helidon Xhixha çel ekspozitën në Itali: Arti ia del mbanë gjithmonë
Sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho renditet e para në Gramaphone
Migjeni, model i jashtëzakonshëm i prozës moderne shqiptare
Aristidh Kola dhe identiteti kulturor arvanitas
Ekspozita në Romë nxjerr në dritë statujat e lashta
Ian Gillan: Besnikëria është e mbivlerësuar!
“Nënë Tereza, murgesha me origjinë shqiptare që di të bëjë mrekulli”! Çfarë shkruante gazeta britanike më 1958-ën për Shenjtoren
Përse fitoi Louise Glück?
Piktori Memishi, me prejardhje shqiptare, hap ekspozitë në Paris
Shkrimtari brazilian: Në Francë besonin se Kadare do ta fitojë Nobelin
Hamiti: Çmimi i sivjetmë për letërsi shpërfaq pavarësinë e Akademisë për të sjellë emra të rinj
“Julijana” – zëri kumbues i vlerave artistike e njerëzore
Vdes shkrimtarja e mbijetuar e Holokaustit, Ruth Klueger
Sopranoja kosovare shkëlqen në operën franceze “L’Africaine”, vlerësohet lart edhe nga presidenti bullgar