Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kundër gripit në RMV vaksinohen 6.9 për qind e personave mbi 65 vjet, në BE përqindja është 41.4

Shkup, 15 shtator, zhurnal.mk – Sipas të dhënave të Eurostat, kjo është përqindja më e vogël e imunizimit, ndërsa këtu përfshihen vendet anëtare të BE-së si dhe shtetet që janë kandidatë për t’u anëtarësuar në BE.

në BE mesatarja e personave mbi 65 vjet të cilët vaksinohen kundër gripit sezonal është 41.4%. Më së shumti është në Irlandë me 68.5%, në Holandë 62.7 dhe në Portugali me 60.8%. Në fund ndodhet Letonia me 7.7%, Estonia 10.2% dhe Sllovenia dhe Sllovakia me 12.5%.

Nga vendet e rajonit, më së shumti përqindja ka Greqia me 56.2%, Kroacia 29%, Mali i Zi 13.6% dhe Serbia 11.1%.

Postime të ngjashme

Në Bllacë u inauguruan “Muri i Kujtesës” dhe parku “Hasan Prishtina”

R Zh

Rasti “Mafia”, VMRO: Spasovski i fotografuar me të burgosurit

R Zh

Prokuroria kumton detaje për aksionin anti-drogë: Janë arrestuar 6 persona

R Zh

Smogu i helmon qytetarët deri në pranverë

R Zh

Mbështetje teknike nga Ambasada e SHBA-së dhe bashkëpunim me MPB-në për konfiskim të drogës

R Zh

Hubejb Alili, hafizi më i ri në Shkup

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...