Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kundërshtarja e Lukashenkos i dorëzon ultimatumin në rast se ky i fundit nuk jep dorëheqje

Zhurnal Ads

Dhjetëra mijëra protestues në Bjellorusi vërshuan rrugët e kryeqytetit të dielën, më shumë se dy muaj pas rezultatit të zgjedhjeve presidenciale ku doli sërish fitues Aleksandër Lukashenko.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kundërshtarja e Lukashenkos, Sviatlana Tsikhanouskaya, mori vetëm 10 për qind të votave si dhe refuzoi këtë rezultat duke thënë se ishte i manipuluar.

Opozitarja e cila aktualisht jeton në Lituani pasi u largua nga frika për sigurinë e saj, bëri thirrje për grevë mbarëkombëtare të hënën në rast se Lukashenko nuk e dorëzon dorëheqjen.

“Ky është ultimatumi i popullit”, vlerësohet të jetë shprehur Tsikhanouskaya.

“Nëse kërkesat nuk plotësohen, bjellorusët do të fillojnë grevën kombëtare”, theksoi ajo.

Belarus protests: Demonstrators fill streets for 11th weekend amid calls for national strike

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Skocisë i ‘buzëqesh fati’ ndërsa hap minierën e saj të parë ‘të mbushur me ari’

admin

Alarm në Vatikan, rezultojnë pozitivë me koronavirus 4 roje personale të Papa Franceskut

admin

Gjykatësi më i lartë i Bosnjës do të japë dorëheqje pas akuzave për korrupsion

T E

Alarmi i “Dark Web” për tregun e zi të vaksinave anti-covid

S.B.

Përshkallëzohet situata në Etiopi

T E

Vdes një ndër gazetarët më të guximshëm

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...