Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kuptimi i fshehur pas kapelave të Mbretëreshës Elizabeth II

Ndërsa kurorat janë aksesoret e kokës që lidhen më së shpeshti me mbretërit, Mbretëresha Elizabeth II mund të njihet më shumë për kapelat e saj.

Mbretëresha duket se ka një kapelë për çdo rast, në një gamë të gjerë ngjyrash. Ndërsa kapelat janë elegante dhe funksionale, duke mbrojtur përdoruesin nga shiu, dëbora dhe rrezet e diellit, arsyeja e saj për të veshur kapele kaq shpesh mund të shkojë përtej modës ose praktikës.

Historiani britanik Robert Lacey shpjegoi rëndësinë e kapelave të Mbretëreshës Elizabeth II për gazetaren e modës Elizabeth Holmes për librin e saj “HRH: So Many Thoughts on Royal Style” e cila hulumton modën e shumë prej grave tona mbretërore të preferuara duke përfshirë Mbretëreshën Elizabeth II dhe Princeshën Diana .

“Shumë pak gra moderne mbajnë një kapelë si pjesë e uniformës së tyre të punës, përveç ndoshta anëtarëve të forcave të armatosura”, tha Lacey për People. “Është një kujtesë se Mbretëresha është e përkushtuar për një shërbim, për një punë”.

Familja mbretërore ka kodin e tyre të veshjes , dhe Holmes tha se ajo ishte e hipnotizuar nga mënyra se si gratë “përdorin rrobat e tyre”. Ajo shpjegoi, “Një pjesë e madhe e punës së tyre është të shfaqen në publik. Ato nuk japin intervista zbuluese ose flasin aq shumë. Veshjet e tyre janë kaq të bukura, por gjithashtu nënkuptojnë shumë … është provë se sa e fuqishme është moda”.

Postime të ngjashme

Video që lexon buzët e Kate dhe zbulon si i thërret ajo vjehrrit të saj, princit Charles

Lea Muslija

Miliarder, udhëtar apo model? Çfarë bëri krijuesi i Telegram që e futi në telashe me agjencinë e intelegjencës ruse?

Lea Muslija

Vdes babai i 89 fëmijëve me 38 gra

Zekirija Haxhiu

Vendi ku nuk ka rënë shi që 400 vjet

Dafina Vidishiqi

Vula 7.000-vjeçe në Izrael mund të ishte përdorur për nënshkrimin e dërgesave

Dafina Vidishiqi

Enigma të cilën mund ta zgjidhin vetëm një për qind e njerëzve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...