Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kurti: Deri në maj do të kemi edhe mbi 142 mijë vaksina të reja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se deri në fund të muajit Kosova do të ketë edhe 142.530 mijë vaksina të reja.

Këtë zotim, Kurti e dha në Kuvendin e Kosovës, teksa po prezantonte programin qeverisës 2021/2025.

Kreu i Ekzekutivit, deklaroi se për 55 ditë janë bërë shumë punë.

“Kur ne erdhëm në detyrë, nuk gjetëm as vaksinë dhe asnjë kontratë për sigurimin e tyre. Kemi siguruar 74 mijë e 100 vaksina dhe do të kemi edhe mbi 144 mijë të reja deri në fund të këtij muaj, me këto dhe pritje të reja që kemi për muajin qershor jemi në rrugë të mirë për vaksinim”, tha Kurti.

Ai theksoi se infeksionet me COIVD-19 kanë rënë 87.4 për qind, duke shtuar se kjo tregon “Qeverinë funksionale”.

Postime të ngjashme

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

Oda e Infermierëve kërkon nga MSh të shqyrtoj vendimin për angazhimin e mbi 300 infermierëve

Dafina Vidishiqi

Malcom Simmons: EULEX-i dorëzoi dosje në Beograd

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...