Agjencia Zhurnal.mk

Desktop Under Menu 1

Desktop Under Menu 2

Kurti i kërcënuar, thotë se duan ta frikësojnë Kushtetuesen

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti, publikoi të martën në mbrëmje një kërcënim ndaj tij dhe figurave kryesore të Vetëvendosjes nga një grup i quajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”.

Kurti tha se jeta e tyre, dhe familjeve të tyre është në rrezik.

Deklarata etiketon Vetëvendosjen si “një grup krimi të organizuar”.

Ky grup përmes një deklarate ka paralajmëruar për pasojat nëse planet për protesta shkojnë përpara, shkruan Euronews përcjell Klan Kosova.

“Ne paralajmërojmë drejtuesin e këtij grupi të krimit të organizuar, që ne anëtarët e Gardës, nuk do të qëndrojmë mbrapa dhe të shikojmë nga larg. Njësitë tona do të jenë kudo që të thirret nevoja dhe ne do ta ruajmë vendin”.
Kurti pohoi se kërcënimi nuk ishte menduar në të vërtetë për të, por për Gjykatën Kushtetuese.

Në përgjigjen e tij, kreu i qeverisë në detyrë kërcënimin e lidh me atë që e quan “regjim të vjetër”, dhe Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi.

“Regjimi i vjetër është i vetëdijshëm se nuk ka shpresë për ta. Ata kanë harruar se sa kohë më parë kanë braktisur popullin dhe njerëzit po i kujtojnë çdo ditë se edhe ata i kanë braktisur. Ata janë ata të frikësuar që duan të frikësojnë Gjykatën Kushtetuese”.

Kurti e përmbylli deklaratën e tij duke thënë se në zgjedhjet e ardhshme partia e tij do të thellojë më tej ndryshimin si kurrë më parë në epokën e pas luftës në Kosovë.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...