Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kurti i përgjigjet deputetit të PDK-së: Marrëveshja që Thaçi ka nënshkruar me NATO-n është e dëmshme për interesat e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vazhdon të jetë i mendimit se marrëveshja që ish presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka arritur me NATO është e dëmshme.

Kurti këtë deklaratë e bëri pasi u pyet nga deputeti i PDK-së, Fadil Nura, nëse ka shprehur shqetësimit e tij për marrëveshje në takim që ka pasur me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Marrëveshja në fjalë ka qenë dhe vazhdon të mbetet e dëmshme për interesat e Kosovës. Unë qëndroj prapa asaj që kam deklaruar. Unë nuk kam akuzuar sekretarin e NATO-së, për shkëmbimin e letrave, dhe nuk mund të kërkojë llogari prej tij, por kam akuzuar titullarin e atëhershëm te institucioneve të Kosovës që ka vënë nënshkrimin në një marrëveshje të tillë”, deklaroi Kurti në Kuvend, përcjell Telegrafi.

Kryeministri theksoi se kjo është një e keqe e madhe që nuk mund të rregullohet me një takim.

“Marrëdhëniet me NATO do të thellohen nuk keni pse shqetësoheni. Më 19 prill 2013, ish kryeministri i Kosovës ka nënshkruar marrëveshje me kryeministrin e Serbisë, aty janë rrënjët e së keqes. Njëra marrëveshje është bërë publike kurse tjetra jo ”, theksoi ai.

Kurti shtoi se do të rregullojnë këtë duke punuar.

Postime të ngjashme

Zgjedhjet në PDK: Djali i Xhavit Halitit shpërndan një foto të Gent Cakajt

Dafina Vidishiqi

Kurti: Këtu bënin plane për çlirim – Zahiri, Ilir Konushevci, Hakif Zejnullahu e shumë të tjerë

Dafina Vidishiqi

Vetëvendosje ende e pavendosur për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Hoxhaj: Nuk lutemi që të mos kandidojë Bekim Jashari, Sami Lushtaku i fiton zgjedhjet pa balotazh në Skenderaj

Dafina Vidishiqi

Milaim Zeka: 3 korriku, dita kur duhet mu kthjellë PDK-ja

Dafina Vidishiqi

Kush janë emrat që mund të marrin drejtimin e PDK-së në Konventën e 3 korrikut?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...