Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kurti me ndalesë për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare në Kosovë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nuk do të mund të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Kosovë, sepse Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) në Prishtinë sot vendosi që kandidatët të cilët janë dënuar në tre vitet e fundit nuk do të kenë të drejtë të marrin pjesë në këto zgjedhje.

PZAP e mori vendimin bazuar në ankesat e paraqitura nga të gjitha partitë, ndërsa sipas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

“Edhe krahas shantazhit dhe presionit nga palët që ankohen, PZAP po e kryen punën në një mënyrë plotësisht profesionale në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe ligjet në fuqi”, theksoi një burim nga PZAP.

Përveç Kurtit, edhe katër kandidatë të tjerë nga lista e Lëvizjes Vetëvendosje nuk do të mund të marrin pjesë në zgjedhje.

Postime të ngjashme

Agani: Qeveria do të formohet në fund të marsit

T E

Vidhet vetura afër Drenasit, hajnat u futën në garazhdë dhe e morën “Pasatin”

T E

Rritet numri i rasteve aktive me Covid në Kosovë

Z H

Lajçak të hënën në Kosovë

Z H

Djali i Ibrahim Rrugovës për kryetar të ri të LDK-së!?

Z H

Ish-deputueti i VV-së: Kemi fituar mbi 50% të votave

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...