Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kurti: Plani i qeverisë vjen në kuvend pas zgjedhjes së presidentit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se ekzekutivi do të sjellë në kuvend planin e tij, pasi të zgjidhet presidenti i ri i vendit.

Në seancën plenare, që po mbahet të premten, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, kërkoi që qeveria të sjellë këtë plan, pasi siç tha ai, ende nuk dihen se cilat janë prioritetet e ekzekutivit që udhëheq Kurti.

Kurti tha se ky plan do të vijë pas “skanimit të gjendjes” që qeveria ka gjetur në institucione.

Kosova është me ushtrues detyre të presidentit që prej nëntorit të vitit të kaluar, pasi Hashim Thaçi dha dorëheqje, për t’u përballur me akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, të ngritura nga Dhomat e Specializuara në Hagë.

Për këtë post, Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit ka propozuar Vjosa Osmanin, e cila në zgjedhjet e 14 shkurtit fitoi mbi 300 mijë vota.

Gjatë seancës, deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu pyeti lidhur me procesin e vaksinimit kundër koronavirusit.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se kanë intensifikuar punën në sigurimin e vaksinave dhe shtoi se “kemi konfirmim nga kompanitë e tjera, të cilat pritet të arrijë së shpejti”.

Kosova më 29 mars nisi vaksinimin me 24.000 dozat e vaksinës së AstraZenecas, që i siguroi falas përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ministri Vitia po ashtu foli edhe për masat që janë në fuqi kundër koronavirusit dhe shtoi se masa të reja do të merren edhe në ditët në vazhdim dhe porositi që masat të respektohen në përpikëri.

Kosova së fundmi ka shënuar rritje të rasteve me koronavirus. Të enjten, më 1 prill, u shënua rekord i rasteve të reja ditore, përkatësisht 975.

Që prej marsit të vitit të kaluar, e deri më 1 prill, Kosova ka regjistruar në total 91.405 raste me COVID-19. Prej tyre, 1.884 pacientë kanë vdekur dhe janë shëruar 75.647 persona.

Raste aktive janë 13.874.

Postime të ngjashme

Miftaraj ia numëron pozitat kryesuesit të ri të Këshillit Gjyqësor

Dafina Vidishiqi

Ministrja britanike pas takimit me Lajçak: Do të punojmë për të siguruar një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi

Dafina Vidishiqi

Sondazhi nga Pyper: Mbi 65% e qytetarëve mendojnë se propozimi për shkarkimin e Bordit të RTK-së ishte i nevojshëm

Dafina Vidishiqi

Musliu: Tash e tre muaj mungon insulina në Kosovë, MSh të marrë veprime konkrete

Dafina Vidishiqi

Çitaku: Thaçi më propozoi që ta zëvendësoj në postin e presidentit

Dafina Vidishiqi

BIK këtë vit vazhdon traditën e therjes së kurbanit, çmimi do të jetë 120 euro

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...