Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kurti: Qeveria e re nuk do t’i ketë më pak se 5 ministre

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot në marshin e organizuar për 8 Mars ka thënë se Qeveria e re e Kosovës nuk do të ketë më pak se pesë ministre.

Kurti në Ditën ndërkombëtare të Gruas tha se është e domosdoshme të ngritet zëri për gratë që janë viktima.

“Si institucione dhe si shoqëri duhet të përballemi me këtë shtypje dhe shfrytëzim që është i madh në Kosovë. Gratë e vuajnë papunësinë më të madhe, varfërinë, e vuajnë më së shumti kur një anëtar i  familjes nuk e ka shëndetin e mirë”, tha më tej Kurti.

Lideri i LVV-së tha se Qeveria e re nuk do të ketë më pak se pesë ministre.

“…Nga 58 deputetë sa do t’i ketë grupi ynë parlamentar, asnjë grua nuk ka pasur nevojë për kuotën gjinore…”, u shpreh Kurti.

Postime të ngjashme

“Ligji për pasuri të pajustifikueshme mund të hetojë edhe pasurinë e qytetarëve”

R Zh

Kosovë / 775 gjoba brenda 24 orëve për ata që s’respektuan masat anti-COVID

R Zh

Presidentes Osmani i kërkohet që të ketë prioritet çështjen e grave të dhunuara gjatë luftës

R Zh

Ramush Haradinaj përkujton Agim Ramadanin në 22 vjetorin e rënies së tij

R Zh

Tërnava: Presidentes e Kryeministrit duhet t’iu dalë gjumi natën nga përgjegjësia që kanë

Z H

22 vjet nga rënia e heroit Agim Ramadani

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...