Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Kurti tek varri i Mon Balajt e Arben Xheladinit: Janë dëshmorë të vullnetit të popullit për liri

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në 14 vjetorin e vrasjes së Mon Balajt e Arben Xheladinit tha se “ata janë dëshmorët e vullnetit të popullit për liri”.

10 Shkurti ishte data e protestës së përgjakshme në protesta ku kundërshtohej “Pako e Ahtisarit”.

Kurti bashkë me bashkëshorten e anëtarët e subjektit të tij politik vizituan varrin e Mon Balajt në Podujevë e të Arben Xheladinit në Prishtinë.

“Pas homazheve në Besianë tek Moni, ne erdhëm këtu tek varri i Arbenit që po ashtu të bëjmë homazhe dhe të vendosim lule të freskëta. Arbeni dhe Moni janë dëshmorë të vullnetit të popullit për liri, i cili është i pandalshëm pavarësisht pengesave dhe vështirësive. Besnikëria e VV-së ndaj asaj demonstrate dhe këtyre dëshmorëve është thellë në organizatën tonë, në mendjen dhe zemrën e secilit aktivist”, tha Kurti.

Postime të ngjashme

Kurti: Jemi të përkushtuar për mbrojtjen dhe përparimin e të drejtave të njeriut

D V

Gërvalla në Slloveni: BE-ja duhet ta ndalë ‘Mini-Shengenin’, i rrezikshëm për paqen në Ballkan

D V

Mungon një i akuzuar, dështon gjykimi ndaj Milaim Zekës dhe të tjerëve

D V

Gjykata Speciale ia ka vazhduar paraburgimin Salih Mustafës

N E

Komunat më transparente sipas KDI-së

N E

Arrestohet 37 vjeçari në Fushë-Kosovë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...