Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kurz: BE ka nevojë për dialog me Rusinë

Bashkimi Evropian ka nevojë për dialog me Rusinë, pavarësisht nga të gjitha ndryshimet në pikëpamjet e tyre, deklaroi kancelari austriak Sebastian Kurz gjatë një interviste për gazetën gjermane Welt am Sonntag. “Pavarësisht nga të gjitha ndryshimet, ne ende kemi nevojë për dialog me Rusinë,” tha Kurz.

Në të njëjtën kohë, ai e quajti të papranueshëm vendimin e gjykatës ruse për të zëvendësuar dënimin me kusht të blogerit Alexey Navalny me atë të vërtetë.

Unë e mirëpres faktin që ministrat e jashtëm të qarqeve së shpejti do të diskutojnë se si dhe nëse do të përgjigjen kësaj duke vendosur sanksione të synuara kundër disa individëve,” tha kancelari austriak.

Të martën, gjatë një seance vizite në Gjykatën e Qytetit të Moskës, gjykata Simonovsky shndërroi dënimin me kusht të Navalny nën çështjen Yves Rocher në një burg të vërtetë. Blogger do të vuajë dënimin e tij në një koloni të regjimit të përgjithshëm. Ai do të qëndrojë në një qendër paraburgimi derisa vendimi të hyjë në fuqi.

Më herët, Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ruse Maria Zakharova tha se vendet perëndimore që bëjnë thirrje për lirimin e Navalny duhet të kenë parasysh biznesin e tyre në vend që të përzihen në punët e Rusisë.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...