Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kush e parandalon diabetin?

Kikirikët përveçse janë të shijshëm e shumë të popullarizuar kanë edhe shumë përfitime shëndetësore.

Përfitimet prej këtij fruti përfshijnë parandalimin e diabetit, ndihmojnë në parandalimin e krijimit të gurëve të tëmthit, rrisin kujtesën, ndihmojnë në parandalimin e depresionit, humbjen e peshës e shumë të tjera.

Por kikirikët janë shumë të mirë për të parandaluar diabetin për këto arsye:

Forma më e zakonshme e diabetit te të rriturit është ai i tipit 2 që karakterizohet nga niveli i ulët i ndjeshmërisë ose sekrecionit të ulët.

Dhe mënyra më e mirë është që të parandalohet në radhë të parë.

Mënyra se si kikirikët ndihmojnë në parandalimin e kësaj sëmundje është përmes disa mënyrave: përmbajtja e ulët e karbohidrateve dhe sheqerit, por edhe për shkak të pranisë së manganit.

Mangani nxit metabolizmin e yndyrës dhe karbohidrateve, duke lejuar më shumë glukozë të hyjnë në qelizat e muskujve dhe të mëlçisë, duke ndihmuar në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Këto kushte janë ideale për mbajtjen e ndjeshmërisë së insulinës dhe ruajtjen e funksionit normal për vitet që vijnë.

Magnezi ndihmon metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrnave, duke ndihmuar në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Këto kushte janë ideale për mbajtjen e insulinës në nivel dhe ruajtjen e funksionit normal për vitet që vijnë.

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...